Tažné zařízení jedině kvalitní a originální: Proč nekupovat levné věci?

Možná jste se podobnou nabídkou už někdy někde setkali. Třeba na automobilové burze nebo vrakovišti. Někdo vám mnohomluvně nabízí velmi levné tažné zařízení, doslova za hubičku. Vidina je lákavá, leckdo může podlehnout. My vás ale varujeme: Nedělejte to!

Levný nákup se může prodražit

Jistě se ptáte, proč byste to neměli dělat? Vždyť každému přece v dnešní době jde o to ušetřit nějakou tu korunu. A když se dozvíte o tak příjemné nabídce, mnozí neváhají. Celá věc má ale dost podstatný háček. Jakkoli máte ze začátku pocit, že jste ušetřili, ve výsledku se vám ale taková koupě může nepříjemně prodražit. V tomto případě o poznání více než kdekoli jinde platí, že levné zboží může být nakonec velice drahé. Proč? Nízká cena tažného zařízení samozřejmě bude mít nějaký důvod. Velmi často jde třeba o zařízení pochybného původu bez dokladů. A právě v takovém případě náklady stoupají v momentě, protože musíte tažné zařízení přihlásit a zaevidovat do technického průkazu a tady nastává kámen úrazu. Bez typového listu, bez údajů od výrobce vám ho do technického průkazu nezapíšou.

Úspěch nemusí být zaručen

Co tedy dělat v případě, že jste si pořídili levné no name zařízení, za jehož identifikaci a technické podrobnosti musíte nyní platit? Nezbývá vám nic jiného, než zvolit jeden ze tří postupů, který popíšeme níže a doufat, že alespoň v jednom z nich uspějete. První možností je pokusit se kontaktovat výrobce daného tažného zařízení a získat od něj k němu vyjádření. To ale může být oříšek, například proto, že z tažného zařízení třeba ani výrobce nezjistíte. Prodávající zmizel, telefon nebere, na maily a sms nereaguje a pokud už ho náhodou seženete, vymlouvá se nebo řekne, že neví. Kontaktovat výrobce je náročné, a i když bude ochotný se k věci vyjádřit, nakonec se může zjistit, že zařízení od něj nepochází a jste v koncích. 

Kontaktujte zkušebnu

Druhou možností je kontaktovat pověřenou zkušebnu, která se těmito otázkami zabývá a požádat ji o identifikaci daného zařízení. Můžete mít štěstí a doberete se nějakého výsledku a zjistíte o jaké tažné zařízení jde o odkud pochází. Dokonce třeba bude možné nalézt nějaké údaje v archivu pověřené zkušebny, i taková šťastná okolnost se může přihodit. Nakonec se tedy k výsledky doberete, ale za jakou cenu? Budete mít spoustu starostí navíc. Strávíte mnoho času vyhledáváním zkušebny, komunikací s ní, potom dalšími věcmi, samozřejmě všechno bude něco stát, přičemž není dopředu jisté, zda se doberete k nějakému výsledku. Tento postup nemusí klapnout a nebude to vina ani vaše, ani zkušebny.

Třetí možnost: zkuste to u STK

Konečně je možná i třetí varianta, tedy získat potvrzení týkající se odborné montáže a pochopitelně i tažného zařízení samotného ve zkušební stanici Státní technické kontroly. Zde můžete získat potvrzení odpovídající rozsahu v jaké je prováděna pravidelná technická prohlídka. V tomto případě samozřejmě záleží na tom, zda se do toho stanice STK pustí, na nějaké no name zařízení bez záruky a dělané stylem domorobo vám žádné potvrzení zcela určitě nevystaví. Chcete-li kouli, čili tažné zařízení, musíte si leccos pohlídat. Tak či onak, identifikace, prohlídka, vystavení potvrzení, to vše něco stojí. Rozhodně to není zadarmo. Můžete si předem spočítat, že levný vrak může vyjít mnohem dráž, než když budete investovat do úplně nového kvalitního tažného zařízení. Heslo nejsme tak bohatí, abychom kupovali levně věci, tady platí bezezbytku, a to ani nehovoříme o bezpečnostních rizicích, která nákupem takového zařízení riskujete.

Všechno určuje evropská norma

Zkrátka zapomeňte na pochybná řešení a vsaďte na standardy a bezpečnostní záruky. Ty jsou vyjádřeny v evropské normě 94/20/ES EHK 55. Veškerá tažná zařízení, která uvidíte nejenom na našich silnicích, ale i na cestách po celé Evropské unii musí tyto požadavky splňovat. Ve hře je právě zmiňovaná bezpečnost. Protože záruka použití určitých materiálů a technologických postupů při výrobě zároveň znamená, že tažné zařízení Rameder bude mít při provozu požadované a přesně definované vlastnosti. Nedojde například k prasknutí ve svarech. Představte si, že by k něčemu podobnému došlo během jízdy na silnici. Tažné zařízení by prasklo, připevněný karavan nebo přívěsný vozík by se uvolnil. Už pouhá představa, co se by se vzápětí odehrálo na silnici plné aut, vyžaduje silný žaludek. Proto rozhodně volte originální a kvalitní tažná zařízení.  Ušetříte si tím peníze i nervy.